Forget mediocrity and ordinariness !

I have been „nominated“ by jury’s board for The Global Art Awards, 17.11.17 Armani Hotel Dubai – Burj Khalifa.

Me facinan las fotografias con modelos, porque son expresiones y poses muy diferentes a las usuales. Me imagino que no ha de ser facil poder trabajar con tus modelos. También me han gustado tus auto fotografías por contener originalidad son estupendas. No pierdas tu legado. Me gustaría me permitas pintar algunas de ellas. Te lo voy agradecer ampliamente.

Gustavo Hernandez‎, Mexican fan 

 

The Standard Magazine, USA

Mapplethorpe, Bianchi, Hamrick, over the years we have seen many great male erotic photographers. All having their own style, their own concepts and ideas. But what is it that really drives these talented people? What makes them choose to do male photography, or male erotic photography? Peter Zvonar stands out by the quality of his work. Peter grew up and lives in Slovakia, and it is here where he found his first inspiration to become an artist. His art is a reflection of his own personality; especially when it comes to male physique. Peter Zvonar wants us to know what drives him and gives us his insight to the world of his art.

The Standard Magazine, USA – Peter “Erzvo” Zvonar: Picture Perfect

 

Tony Veloz

Peter Erzvo’s creativity is beyond words. His work reflects a certain edginess and sexiness that is very unique, unlike anything ever seen. His use of lighting and color is extraordinary and it really showcases his subjects. When you look at his work, you see that each image tells a story, leaving the viewer transfixed. Peter is definitely a rising star.“

Tony Veloz Beauty & Fashion photographer in Washington DC 

 www.tonyveloz.com

 

Nudity, pornography, blood, christian symbols …

And it is far from everything, with what photographer Peter ERZVO Zvonár shocks and stirs crowds. Slovak Jan Saudek. Destroying taboos, but not exceeding a fine line between animality of his photos on one side and superficial vulgarity on the other. His „dirty pictures“ are not for everyone.

Monika Mikulcova, editor Plus 7 dni magazine, Slovakia

 

Zaujala ma ich kontroverznosť

…nesmierna odvaha a zároveň pozitívny estetický dojem. Sú provokatívne, ale zároveň vkusné a majú hĺbku. Je veľmi láskavý a skromný človek, napriek tomu, čo dokáže. Páči sa mi, že erotiku vie do fotografií preniesť odvážnym spôsobom. Mnohých to možno dráždi, ale každý si musí priznať, že erotika je súčasťou našich životov. A pokiaľ to niekto takto zachytí, má to úžasnú hĺbku a kúzlo.

„Keby žil v Amerike, tak by jeho meno poznal celý svet a nefotil by s Bárou Basikovou, ale s Madonnou!“

Bára Basiková, československá spevácka ikona

 

DNA AUSTRALIA 

„There is a witch-hunt going on in Slovakia… It is aimed not only against homosexuals, but against basic human rights“

https://issuu.com/peterpetoozvonar/docs/erzvo_in_dna

 

OK! Magazine / Talent, ktorý zatiaľ nikto neobjavil

Na Slovensku je veľa talentov, ktoré žijú v menších mestách. Napriek tomu, že sa v nich skrýva veľa, ich umelecká tvorba sa dostáva k širokej verejnosti iba veľmi ťažko. Takýmto prípadom je aj fotograf Peter ERZVO Zvonar, ktorý napriek tomu žije svoj sen v Ružomberku. Rád by však to, čo robí, dostal ďalej. Z lásky a vďaky ľudí sa totiž žiť jednoducho nedá.

https://issuu.com/peterpetoozvonar/docs/ok__magaz__n_exkluz__vne___peter_er

 

PLUS Magazin / objav

„Ako novinár narážam často na zaujímavých ľudí, ktorí nepôsobia v slovenskom šoubiznise, no ich životný príbeh je v niečom výnimočný. takým je aj fotograf Peťo. Stačil mi jeden pohľad na jeho snímky a bolo mi jasné: rastie to nový Jan Saudek. Respektíve, on už vyrástol, iba ho nie je až tak vidieť…“

Novinár Štefan Šperka, PLUS Magazin, Slovensko

 

logo

Download PDF of my work